Kajian tindakan adalah berteraskan pengajaran BENTUK PUISI.
Bagi mendapatkan sorotan penuh kajian tindakan ini sila layari link di bawah;
https://drive.google.com/open?id=1j56xAytp2qKd0nxhJX2Ma7tblvByqZjH
Tuesday, 19 June 2018
Sunday, 20 May 2018
MAKRO PENGAJARAN 2: BENTUK PUISI Sentuhan Teknik "POKSI"
Teknik POKSI ialah teknik Pokok
Berirama Bentuk Puisi. Teknik ini dapat dijelaskan lagi dengan menghayati video di bawah.
https://www.youtube.com/watch?v=ONEZeYf73OQ
BAGI LEBIH PENJELKASAN TENTANG RPH DAN REFLEKSI BOLEH LAYARI link di bawah;
https://drive.google.com/open?id=1Vky6AU3SOAvKcy7h4XYmI7Voi2iBKWKI
Makro Pengajaran 1: Bentuk Puisi teknik "Galerry Walk"
Rancangan Pengajaran Harian
Tingkatan : 4 WIRA
Mata pelajaran: Kesusasteraan Melayu
Genre : Puisi Tradisional
Bilangan pelajar : 38 Orang
Tarikh: 4 April 2018
Masa: 7.30 – 8.10 pagi ( 40 minit)
Tajuk: Bentuk Puisi
Pendekatan : Mengalami Menghayati
Objektif: Pada akhir pembelajaran, murid
dapat,;
i.
Menerangkan
sekurang-kurangnya empat bentuk puisi dalam karya melalui teknik Gelarry Walk.
ii.
Membandingkan
sekurang-kurangnya dua bentuk jenis puisi yang dikaji melalui teknik Kerusi
Panas.
Hasil Pembelajaran :
Hasil Pembelajaran
|
Huraian Hasil Pembelajaran
|
Hasil Pembelajaran Utama (HPU)
5.0 Menganalisis
bentuk puisi
Hasil Pembelajaran Keseluruhan (HPK)
5.1
Menghuraikan bentuk puisi dalam karya
5.2
Membandingkan bentuk pelbagai jenis puisi yang dikaji.
|
Aras 2
i-Menjelaskan
bentuk puisi.
ii-Membandingkan
bentuk pelbagai jenis puisi yang dikaji.
|
Pengisian Kurikulum:
Ilmu: Puisi
Nilai
kemanusian: Kebijaksanaan, keintelektualan, persahabatan,
keberanian, bertanggungjawab, bersemangat waja.
Kemahiran
Bernilai Tambah Kemahiran
Berfikir kritis (Mengumpul dan mengelas), kemahiran teknologi maklumat dan
komunikasi (video dan audio), kecerdasan interpersonal, kecerdasan
intrapersonal, kecerdasan emosi, kemahiran belajar cara belajar (mengumpul
maklumat, mendengar dan bertutur), kecerdasan ruang, pembelajaran secara
konstruktivisme, kecerdasan kinestetik dan kecerdasan visual ruang.
Bahan Bantu Mengajar
(BBM): Komputer
riba, LCD, Projektor, Tayangan Powerpoint, Kertas sebak.
Bahan Bantu
Belajar (BBB): Teks Nilai Insan.
Pengetahuan Sedia Ada:
Murid pernah membaca Pantun Enam Kerat
Nilai Insan..
Sumber: Teks
Nilai Insan berfokus kepada puisi Pantun Enam
Kerat Nilai Insan. Kuala Lumpur:
DBP.
Langkah/ Masa
|
Isi
Pengajaran
|
Aktiviti
|
Catatan
|
Set Induksi
7.30 – 7.35
(5 Minit)
|
Tayangan video lagu pantun Lemak Manis oleh Roslan Madun.
Guru bertanya kepada pelajar.
Soalan:
1.
Apakah yang
murid perhatikan dalam video tersebut ?
2.
Bagaimanakah
penggunaan sesunan perkataan yang terdapat dalam video tersebut.?
Jangkaan jawapan;
1.
Video
tersebut memaparkan lagu puisi pantun.
2.
Perkataan
yang digunakan dalam video lagu tersebut di susun mengikut syarat penghasilan
sesebuah pantun.
|
- Guru memaparkan video berduralasi 3.43
minit mengenaipantun Melayu yang di persembahkan secara berlagu.
-Tayangan Video ini bagi memberi idea kepada pelajar menjangkakan
pembelajaran yang akan diajarkan oleh guru.
- Murid menonton dan menghayati tayangan
video tersebut.
-Guru bersoal
jawab dengan murid berkaitan video yang telah ditayangkan.
-Murid mencuba menjawab soalan dengan
baik.
#Guru bersoal jawab dengan
murid berkaitan video yang telah ditayangkan.
|
BBM:
-Komputer riba, LCD, Projektor, Tayangan Video.
Ilmu:
-Puisi
Nilai
Kemanusiaan:
-Kebijaksanaan
-Ketangkasan
-Keintelektualan
-Kegagahan
-Persahabatan
-Keberanian
-Bertanggungjawab
-Bersemangat waja
Kemahiran
Bernilai Tambah:
a) Kemahiran berfikir kritis
- Menilai
b) Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi
-Video, grafik dan audio
c) Kemahiran belajar cara belajar
-Mengumpul maklumat
-Melihat
-Mendengar
-Bertutur
d) Kecerdasan pelbagai
-Verbal-Linguistik
Kaedah:
-Individu
Teknik:
-Soal jawab
|
Langkah 1
7.35 – 7.50
(15 minit)
|
Tayangan powerpoint yang
menerangkan tentang bentuk puisi.
|
Guru menayangkan powerpoint yang
menerangkan semula tentang bentuk puisi.
Murid fokus
kepada pengajaran guru dan menghadam sebaik mungkin.
Murid mencatat
nota yang lengkap setiap penghuraian yang telah guru literasikan.
Murid memahami
bentuk puisi yang diterangkan.
# Murid fokus kepada pengajaran
guru dan menghadam sebaik mungkin.
#Murid mencatat nota yang
lengkap setiap penghuraian yang telah guru literasikan.
#Murid memahami bentuk puisi
yang diterangkan.
|
BBM:
-Komputer riba, LCD, Projektor, Tayangan Powerpoint,
Kotak Beracun.
Ilmu:
-Bentuk Puisi
Nilai
Kemanusiaan:
-Menumpukan perhatian
-Bertanggungjawab
Kemahiran
Bernilai Tambah:
a) Kemahiran berfikir kritis
- Mencirikan
b) Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi
-Teks, Grafik, Audio.
c) Kemahiran belajar cara belajar
-Mengumpul maklumat
-Melihat
-Mendengar
-Bertutur
d) Kecerdasan pelbagai
-Interpersonal
Kaedah:
-Kelas
Teknik:
-Penerangan
|
Langkah 2
8.50 – 8.05
(15 minit)
|
Teknik Galerry Walk.
|
Guru memperkenalkan aktiviti Galerry Walk
kepada murid.
Murid diedarkan kertas sebak dan maker
pen untuk kegunaan Galerry Walk.
Murid murid mendapat tugasan mengaplikasikan bentuk puisi ke atas kertas sebak
yang telah diedarkan.
Murid berbincang bentuk
puisi yang sesuai bagi pantun enam kerat Nilai Insan.
Murid menulis dan melukis dengan kreatif
di atas kertas sebak yang disediakan.
Langkah:
1.
Murid
dibahagikan kepada lima kumpulan.
2.
Guru
mengedarkan kertas sebak.
3.
Murid
diberikan masa untuk berbincang.
4.
Murid menulis
dan melukiskan bentuk puisi mengikut format peperiksaan yang sebenar.
#Murid murid mendapat tugasan
mengaplikasikan bentuk puisi ke atas kertas sebak yang telah diedarkan.
#Murid berbincang bentuk puisi
yang sesuai bagi pantun enam kerat Nilai Insan.
|
BBM:
-Kertas sebak, maker pen, pita pelekat.
Ilmu:
-Puisi
Nilai
Kemanusiaan:
-Berkepimpinan
-Keberanian
-Berkeyakinan
-Bersemangat waja
Kemahiran
Bernilai Tambah:
a) Kemahiran berfikir kritis
- Menganalisis dan mengelas.
b) Kemahiran belajar cara belajar
-Mengumpul maklumat
-Melihat
-Mendengar
-Bertutur
d) Kecerdasan pelbagai
-Kinestetik
Kaedah:
-Kumpulan
Teknik:
-Galerry
Walk
-Perbincangan
|
Penutup
8.05 – 8.10
(5 minit)
|
Sesi refleksi dan soal jawab
Rumusan isi PdP
Soalan:
1)Apakah yang anda dapat rumuskan tentang
bentuk puisi dalam pantun enam kerat Nilai
Insan.
2)Bagaimana cara untuk mengenal pasti bentuk-bentuk
puisi ?
Jangkaan Jawapan:
1.) Dapat saya rumuskan bahawa terdapat
banyak bentuk puisi yang jelas terpampang dalam pantun.
2.) Dengan menumpukan perhatian kepada analisis
bentuk puisi pasti akan murid dapat membezakan bentuk puisi dalam pantun
dengan dalam sajak.
|
-Guru memilih dua orang murid untuk bersoal
jawab tentang
rumusan keseluruhan aspek pengajaran & pembelajaran tentang bentuk puisi.
-Murid yang dipilih oleh guru, memberikan
ulasan tentang keseluruhan aspek pengajaran dan
pembelajaran tentang bentuk puisi.
-Guru merumuskan keseluruhan dan pengajaran
dan pembelajaran tentang bentuk puisi pantun empat kerat Nilai Insan.
-Murid mendengar
dan menyalin sedikit nota tentang pengajaran dan pembelajaran berkaitan
watak dan perwatakan dalam Teks Nilai
Insan yang berfokus kepada puisi tradisional pantun empat kerat Nilai
Insan.
#Murid yang dipilih oleh guru,
memberikan
ulasan tentang keseluruhan
aspek pengajaran dan pembelajaran tentang bentuk puisi.
#Murid mendengar dan menyalin
sedikit nota tentang pengajaran dan pembelajaran berkaitan watak dan
perwatakan dalam Teks Nilai
Insan yang berfokus kepada puisi tradisional pantun empat kerat Nilai
Insan.
|
BBM:
-Soalan kesimpulan pembelajaran
Ilmu:
-Puisi
Nilai
Kemanusiaan:
-Keberanian
-Bersemangat waja
-Berdedikasi
-Bertanggungjawab
Kemahiran
Bernilai Tambah:
a) Kemahiran berfikir kritis
- Membuat kesimpulan.
b) Kemahiran belajar cara belajar
-Mengumpul maklumat
-Melihat
-Mendengar
-Bertutur
c) Kecerdasan pelbagai
-Interpersonal
Kaedah:
-Individu
Teknik:
-Soal jawab
|
https://www.youtube.com/watch?v=Mft2yiKrFM8&t=727s
Subscribe to:
Posts (Atom)
Kajian Tindakan Pengajaran Bentuk Puisi
Kajian tindakan adalah berteraskan pengajaran BENTUK PUISI. Bagi mendapatkan sorotan penuh kajian tindakan ini sila layari link di bawah; ...
-
PANTUN BABA DAN NYONYA Mengenai Sebuah Pantun Baba Dan Nyonya dan Perkahwinan Dulu-Kala Orang Cina “PANTUN PENGANTEN” Noni no...
-
Peranan Tulisan Jawi Pada Zaman Sekarang, Masih Releven Atau Tidak Dalam Perkembangan Sains Dan Teknologi. Tulisan Jawi ada...
-
KEK LAPIS ASAM MANIS (VERSI III) resepi : DayangJack@DapurKu SaYang bahan-bahan : loyang 8" x 8" x 3" · ...