Sunday, 20 May 2018

MAKRO PENGAJARAN 2: BENTUK PUISI Sentuhan Teknik "POKSI"



Teknik POKSI ialah teknik Pokok Berirama Bentuk Puisi. Teknik ini dapat dijelaskan lagi dengan menghayati video di bawah.

https://www.youtube.com/watch?v=ONEZeYf73OQ 









BAGI LEBIH PENJELKASAN TENTANG RPH DAN REFLEKSI BOLEH LAYARI link di bawah;


https://drive.google.com/open?id=1Vky6AU3SOAvKcy7h4XYmI7Voi2iBKWKI

Makro Pengajaran 1: Bentuk Puisi teknik "Galerry Walk"


Rancangan Pengajaran Harian


Tingkatan :  4 WIRA
Mata pelajaran: Kesusasteraan Melayu
Genre : Puisi Tradisional  
Bilangan pelajar : 38 Orang
Tarikh: 4 April 2018
Masa: 7.30 – 8.10 pagi ( 40 minit)
Tajuk: Bentuk Puisi
Pendekatan : Mengalami Menghayati

Objektif: Pada akhir pembelajaran, murid dapat,;
                                i.            Menerangkan sekurang-kurangnya empat bentuk puisi dalam karya melalui teknik Gelarry Walk.
                              ii.            Membandingkan sekurang-kurangnya dua bentuk jenis puisi yang dikaji melalui teknik Kerusi Panas.




Hasil Pembelajaran :  
Hasil Pembelajaran
Huraian Hasil Pembelajaran
Hasil Pembelajaran Utama (HPU)
5.0 Menganalisis bentuk puisi

Hasil Pembelajaran Keseluruhan (HPK)
5.1 Menghuraikan bentuk puisi dalam karya

5.2 Membandingkan bentuk pelbagai jenis puisi yang dikaji.
Aras 2
i-Menjelaskan bentuk puisi.
ii-Membandingkan bentuk pelbagai jenis puisi yang dikaji.


Pengisian Kurikulum:
Ilmu: Puisi
Nilai kemanusian: Kebijaksanaan, keintelektualan, persahabatan, keberanian, bertanggungjawab, bersemangat waja.
Kemahiran Bernilai Tambah Kemahiran Berfikir kritis (Mengumpul dan mengelas), kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi (video dan audio), kecerdasan interpersonal, kecerdasan intrapersonal, kecerdasan emosi, kemahiran belajar cara belajar (mengumpul maklumat, mendengar dan bertutur), kecerdasan ruang, pembelajaran secara konstruktivisme, kecerdasan kinestetik dan kecerdasan visual ruang.
Bahan Bantu Mengajar (BBM): Komputer riba, LCD, Projektor, Tayangan Powerpoint, Kertas sebak.
Bahan Bantu Belajar (BBB): Teks Nilai Insan.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah membaca Pantun Enam Kerat Nilai Insan..
Sumber: Teks Nilai Insan berfokus kepada puisi Pantun Enam Kerat Nilai Insan. Kuala Lumpur: DBP.

                 Langkah/ Masa
Isi Pengajaran

Aktiviti
Catatan


Set Induksi

7.30 – 7.35

(5 Minit)

Tayangan video lagu pantun Lemak Manis oleh Roslan Madun.



Guru bertanya kepada pelajar.
Soalan:
1.      Apakah yang murid perhatikan dalam video tersebut ?
2.      Bagaimanakah penggunaan sesunan perkataan yang terdapat dalam video tersebut.?


Jangkaan jawapan;
1.      Video tersebut memaparkan lagu puisi pantun.
2.      Perkataan yang digunakan dalam video lagu tersebut di susun mengikut syarat penghasilan sesebuah pantun.
- Guru memaparkan video berduralasi 3.43 minit mengenaipantun Melayu yang di persembahkan secara berlagu.

-Tayangan Video ini bagi memberi idea kepada pelajar menjangkakan pembelajaran yang akan diajarkan oleh guru.

- Murid menonton dan menghayati tayangan video tersebut.

-Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan video yang telah ditayangkan.

-Murid mencuba menjawab soalan dengan baik.



#Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan video yang telah ditayangkan.











BBM:
-Komputer riba, LCD, Projektor, Tayangan Video.

Ilmu: -Puisi

Nilai Kemanusiaan:
-Kebijaksanaan
-Ketangkasan
-Keintelektualan
-Kegagahan
-Persahabatan
-Keberanian
-Bertanggungjawab
-Bersemangat waja

Kemahiran Bernilai Tambah:
a) Kemahiran berfikir kritis
- Menilai
b) Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi
-Video, grafik dan audio

c) Kemahiran belajar cara belajar
-Mengumpul maklumat
-Melihat
-Mendengar
-Bertutur

d) Kecerdasan pelbagai
-Verbal-Linguistik

Kaedah:
-Individu

Teknik:
-Soal jawab


Langkah 1

7.35 – 7.50

(15 minit)
Tayangan powerpoint yang menerangkan tentang bentuk puisi.




Guru menayangkan powerpoint yang menerangkan semula tentang bentuk puisi.

Murid fokus kepada pengajaran guru dan menghadam sebaik mungkin.

Murid mencatat nota yang lengkap setiap penghuraian yang telah guru literasikan.

Murid memahami bentuk puisi yang diterangkan.





# Murid fokus kepada pengajaran guru dan menghadam sebaik mungkin.

#Murid mencatat nota yang lengkap setiap penghuraian yang telah guru literasikan.

#Murid memahami bentuk puisi yang diterangkan.
BBM:
-Komputer riba, LCD, Projektor, Tayangan Powerpoint, Kotak Beracun.

Ilmu: -Bentuk Puisi

Nilai Kemanusiaan:
-Menumpukan perhatian
-Bertanggungjawab

Kemahiran Bernilai Tambah:
a) Kemahiran berfikir kritis
- Mencirikan

b) Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi
-Teks, Grafik, Audio.

c) Kemahiran belajar cara belajar
-Mengumpul maklumat
-Melihat
-Mendengar
-Bertutur

d) Kecerdasan pelbagai
-Interpersonal

Kaedah:
-Kelas

Teknik:
-Penerangan


Langkah 2

8.50 – 8.05

(15 minit)
Teknik Galerry Walk.



Guru memperkenalkan aktiviti Galerry Walk kepada murid.

Murid diedarkan kertas sebak dan maker pen untuk kegunaan Galerry Walk.

Murid murid mendapat tugasan mengaplikasikan bentuk puisi ke atas kertas sebak yang telah diedarkan.

Murid berbincang bentuk puisi yang sesuai bagi pantun enam kerat Nilai Insan.

Murid menulis dan melukis dengan kreatif di atas kertas sebak yang disediakan.


Langkah:
1.      Murid dibahagikan kepada lima kumpulan.

2.      Guru mengedarkan kertas sebak.

3.      Murid diberikan masa untuk berbincang.

4.      Murid menulis dan melukiskan bentuk puisi mengikut format peperiksaan yang sebenar.


#Murid murid mendapat tugasan mengaplikasikan bentuk puisi ke atas kertas sebak yang telah diedarkan.

#Murid berbincang bentuk puisi yang sesuai bagi pantun enam kerat Nilai Insan.

BBM:
-Kertas sebak, maker pen, pita pelekat.

Ilmu: -Puisi

Nilai Kemanusiaan:
-Berkepimpinan
-Keberanian
-Berkeyakinan
-Bersemangat waja

Kemahiran Bernilai Tambah:
a) Kemahiran berfikir kritis
- Menganalisis dan mengelas.

b) Kemahiran belajar cara belajar
-Mengumpul maklumat
-Melihat
-Mendengar
-Bertutur

d) Kecerdasan pelbagai
-Kinestetik

Kaedah:
-Kumpulan

Teknik:
-Galerry Walk
-Perbincangan

Penutup

8.05 – 8.10

(5 minit)
Sesi refleksi dan soal jawab

Rumusan isi PdP

Soalan:
1)Apakah yang anda dapat rumuskan tentang bentuk puisi dalam pantun enam kerat Nilai Insan.

2)Bagaimana cara untuk mengenal pasti bentuk-bentuk puisi ?


Jangkaan Jawapan:
1.) Dapat saya rumuskan bahawa terdapat banyak bentuk puisi yang jelas terpampang dalam pantun.

2.) Dengan menumpukan perhatian kepada analisis bentuk puisi pasti akan murid dapat membezakan bentuk puisi dalam pantun dengan dalam sajak.
-Guru memilih dua orang murid untuk bersoal jawab  tentang rumusan keseluruhan aspek pengajaran & pembelajaran tentang bentuk puisi.

-Murid yang dipilih oleh guru, memberikan
ulasan tentang keseluruhan aspek pengajaran dan pembelajaran tentang bentuk puisi.

-Guru merumuskan keseluruhan dan pengajaran dan pembelajaran tentang bentuk puisi pantun empat kerat Nilai Insan.

-Murid mendengar dan menyalin sedikit nota tentang pengajaran dan pembelajaran berkaitan watak dan perwatakan dalam Teks Nilai Insan yang berfokus kepada puisi tradisional pantun empat kerat Nilai Insan.



#Murid yang dipilih oleh guru, memberikan
ulasan tentang keseluruhan aspek pengajaran dan pembelajaran tentang bentuk puisi.

#Murid mendengar dan menyalin sedikit nota tentang pengajaran dan pembelajaran berkaitan watak dan perwatakan dalam Teks Nilai Insan yang berfokus kepada puisi tradisional pantun empat kerat Nilai Insan.

BBM:
-Soalan kesimpulan pembelajaran

Ilmu: -Puisi

Nilai Kemanusiaan:
-Keberanian
-Bersemangat waja
-Berdedikasi
-Bertanggungjawab

Kemahiran Bernilai Tambah:
a) Kemahiran berfikir kritis
- Membuat kesimpulan.

b) Kemahiran belajar cara belajar
-Mengumpul maklumat
-Melihat
-Mendengar
-Bertutur

c) Kecerdasan pelbagai
-Interpersonal

Kaedah:
-Individu

Teknik:
-Soal jawab

Bagi memahami dengan lebih lanjut isi pengajaran bentuk puisi hayatilah video di bawah.

https://www.youtube.com/watch?v=Mft2yiKrFM8&t=727s



Kajian Tindakan Pengajaran Bentuk Puisi

Kajian tindakan adalah berteraskan pengajaran BENTUK PUISI. Bagi mendapatkan sorotan penuh kajian tindakan ini sila layari link di bawah; ...